Агротех Консалт / Новини та статті / Тепловий стрес у корів: причини, ознаки, заходи щодо запобігання та усунення
корова

Тепловий стрес у корів: причини, ознаки, заходи щодо запобігання та усунення

23.07.19

Літо – період активного росту і дозрівання більшості сільськогосподарських культур, цей період стає вирішальним у формуванні майбутніх врожаїв і, отже, доходів сільськогосподарських підприємств. Погодні умови грають дуже велику, а дуже часто головну роль, буде цей рік успішним чи провальним для цілої групи фермерських господарств певного регіону. Бували роки, коли аномальна спека знищувала до 80% прогнозованого врожаю і ці роки власникам сільгоспугідь запам’ятовуються надовго.

Однак в секторі тваринництва метеорологічні показники (температура, сонячна активність, швидкість вітру, наявність опадів і т.д.) надають такий же, якщо не більший, лімітний ефект. [Bold] Особливо яскраво це спостерігається на молочно-товарних фермах великої рогатої худоби та проявляється насамперед у зменшенні надоїв молока.[/bold]

Вплив високих температур на корів

Корови – досить чутливі до дії високих температур тварини, і влітку часто страждають від теплового стресу. В результаті обмінних процесів життєдіяльності в організмі корів виділяється велика кількість тепла, особливо в ході процесів травлення і синтезування молока (у першій третині лактації дійні корови виділяють близько 1.500 ват). Якщо через погодні умов організм корови не має можливості віддати це тепло зовні, тварина страждає від теплового стресу. Зона комфортних температур повітря для корів знаходиться в діапазоні 0 до 17 ° С.

Коли температура навколишнього середовища піднімається вище цього рівня, корова повинна адаптуватися. Володіючи відносно стабільною температурою тіла на рівні 38,5 ° С організм корови справляється з коливаннями температури довкілля використовуючи механізми віддачі тепла, провідності і випаровування. В цілому, якщо температура піднімається вище критичної точки 22 ° С (за деякими даними 24 ° С) в поєднанні з вологістю повітря більше 70%, у корів починає змінюватися основний обмін і швидкість обміну речовин.

Крім названих чинників – температури навколишнього середовища і вологості повітря серйозну роль відіграє перетворення одержуваної з корм енергії в тепло. Особливо високопродуктивні корови з рівнем надоїв понад 10.000 кг / рік найбільш схильні до впливу високих температур. Якщо на піку продуктивності надій становить понад 50 кг молока / день, це становить потреба в енергії в 300 МДж. В процесі перетравлення їжі більше, ніж 1/3 цієї енергії перетворюється в тепло, яка повинна бути віддана в навколишнє середовище. Високопродуктивні тварини, таким чином, не тільки особливо схильні до теплового стресу, але вони ще додатково опалюють навколишнє середовище, віддаючи тепло, утворене в процесі обміну речовин.

 

Прояв теплового стресу у корів сприяє прояву таких наслідків: зниження надоїв молока, зменшення вмісту білка і жиру в молоці, пригнічення репродуктивної функції.

 

 

 

 

 

 

 

 

Оцінка теплового стресу у корів

Щоб оцінити важкість теплового стресу корів і на підставі цієї оцінки мати можливість вжити конкретних заходів, вченими був запропонований індекс температури і вологості THI (Temperature-Humidity-Index). При розрахунках цього індексу враховується не тільки температура навколишнього середовища, а також відносна вологість повітря і швидкість вітру.

Індекс температури і вологості розраховують за такою формулою

THI > 68 – Легкий тепловий стрес у корів

THI > 72 – Помірний тепловий стрес у корів

THI > 80 – Сильний тепловий стрес у корів

THI > 90 – Максимальний тепловий стрес у корів

Шкала оцінки теплового стресу у корів відповідно до індексу THI
Шкала оцінки теплового стресу у корів відповідно до індексу THI

 

Ознаки та ступінь прояву теплового стресу у корів

Однак оцінити тепловий стрес у КРС можна не тільки індексом THI, тварини самі подають дуже чіткі сигнали, за якими можливо оцінити ступінь навантаження або перевантаження. Реакція тварин в даному випадку обумовлена механізмом адаптації до навколишніх умов (наприклад, зниження споживання корму для того, щоб знизити виділення тепла в результаті обміну речовин). Нижченаведені індикатори є сигналами тривоги, ознаками, що говорять про надзвичайне теплове навантаження на корів.

Легкий тепловий стрес у корів (THI > 68)

 • тварини лежать важко дихають, з’являється підвищена частота дихання (більше 60 вдихів за хвилину)
 • тварини менше лежать, довше стоять, прагнуть триматися ближче до протягів, наприклад, у відкритих воріт і у поїлок
 • температура тіла підвищується (ректальна температура > 38,5 °С)
 • відбувається зниження надою в одиничних випадках

Помірний тепловий стрес у корів (THI > 72)

 • тварини пихтять з витягнутою шиєю і відкритим ротом (частота дихання більше 75 вдихів за хвилину)
 • помітно знижується споживання корму (10-25%)
 • продовжує зростати температура тіла (ректальна температура & gt; 39 ° С) виробляється більше слини, на морді видно потоки слини
 • виділення поту на боках і спині
 • кількість сечі знижується, сеча стає більш концентрована
 • десь через три дня після початку помірного теплового стресу знижуються надої

Сильний тепловий стрес у корів (THI > 80)

 • всі перераховані вище симптоми стають більш яскраво виражені
 • погане самопочуття тварин в цілому
 • частота дихання – понад 85 вдихів за хвилину
 • ректальная температура > 40°С

Максимальний стрес у корів (THI > 90)

 • частота дихання 120 -140 входів в хвилину
 • підвищення температури тіла понад 41°С
 • можливі смертельні випадки
Ознаки та наслідки теплового стресу у корів
Ознаки та наслідки теплового стресу у корів

Прояви легкого і помірного теплового стресу численні і їх не у всіх випадках вдається точно розпізнати. Вони варіюються від сонячних опіків переважно в області вим’я, як наслідок прямого сонячного випромінювання, до таких неоднозначних симптомів як знижена молочна продуктивність, знижений вміст жиру і білка в молоці, збільшення соматичних клітин, і аж до погіршення показників плодючості і збільшення абортів.

Якщо корова страждає від теплового стресу в останні три місяці тільності, послаблюються захисні механізми організмів як корови, так і ненародженого теляти, підвищується ризик захворювань обміну речовин до і після отелення. Телята частіше народжуються зі зниженим вагою. Також підвищується кількість випадків кульгавості через збільшення навантаження на кінцівки.

Заходи для запобігання теплового стресу у корів

Своєчасна оцінка ситуації і проведення заходів для зниження термічного навантаження в корівниках мають велике значення. Далі пропонуються заходи, які можна реалізувати при будівництві нових корівників або перебудові старих, і які спрямовані на запобігання екстремального підвищення температури, а отже – поява теплового стресу.

 1. При проектуванні ферми варто вибрати розташування корівника поперек основного напрямку вітру (якщо дозволяє топографія), а в самій конструкції корівника варто передбачити наявність відкритих стін, із виступами покрівлі.
 2. Щоб знизити теплове випромінювання від даху корівника варто відмовитися від прозорих панелей (перш за все з південної сторони). Вибирати краще світле або біле накриття, або ізолюючі сендвіч-панелі. Добре зарекомендувало себе затінення даху, наприклад, за рахунок сонячних батарей. Фотоелектрична система, з одного боку, працює як затінення, і при цьому вона, виробляючи електроенергію, дозволяє знизити витрати на роботу вентиляційної системи.
 3. Для того, щоб додатково підвищити швидкість повітря в корівнику, можна прибрати стельові перекриття і замінити їх захисною сіткою від вітру. Щоб з корівника можна було виводити шкідливі речовини і вологість повітря, область для виходу повітря повинна бути якомога більше і більш відкритою.
 4. Щоб мати можливість забезпечити затінення в області перепочинку, рекомендується озеленення території деревами і кущами на достатній відстані від корівника.
 5. Практичний досвід показує, що особливо негативно на молочну продуктивність стада в періоди високих температур впливає перенаселеність тварин в корівнику . Саме тому систему примусової вентиляції потрібно обов’язково обладнати в особливих секціях корівника, таких як область очікування, доїльний зал, пологове відділення, секція для хворих тварин. У таких секціях тварини хоч і залишаються порівняно недовго, але в більшості випадків щільність розміщення тварин сильно завищена.
 6. Облаштування допоміжної вентиляції є необхідним заходом для ферм КРС, розташованих в наших широтах. Створення системи вентиляції на базі горизонтальних розгінних вентиляторів , або вертикальних циркуляційних вентиляторів (вибір залежить від конструкції приміщення і від індивідуальних переваг) перш за все в області лежання і в особливих секціях. Навколо тіла корови знаходиться повітряна теплова подушка. Щоб прибрати тепле повітря (зруйнувати подушку), необхідна швидкість руху повітря мінімум 2 м/с, який буде надходити прямо на шкіру корови. Таким чином знижується так звана «температура на відчуття». Цей ефект називають ефектом охолодження. Крім того, за допомогою системи примусової вентиляції з корівника виводяться шкідливі речовини і вологість повітря.

Вертикальні осьові вентилятори

Оскільки тварини переважно перебувають в області для відпочинку, такі вентилятори встановлюють і закріплюють на висоті 2,5-2,7 м над лежаками. При установці над кормовим проходом виникає небезпека висихання корму і самого проходу. Відстань між окремими вентиляторами залежить від довжини викиду повітря, якщо довжина викиду повітря не відома, можна виходити з того, що на кожні 10 см діаметру вентилятора припадає близько 1 метра довжини викиду повітря. Коли швидкість повітря падає нижче 1 м/с, потрібно встановлювати наступний вентилятор. Кут нахилу вентиляторів 15° забезпечує помірний потік повітря в напрямку тварин.

Горизонтальні розгінні вентилятори (дестратіфікатори)

Горизонтальний вентилятор з діаметром лопаті 3м в корівнику
Горизонтальний вентилятор з діаметром лопаті 3м в корівнику

Основне призначення цих вентиляторів-забезпечити активну циркуляцію повітря всередині приміщення. Такі вентилятори відрізняються безшумністю роботи, високою продуктивністю перемішування повітря, низьким енергоспоживанням. Діаметр лопатей варіюється від 3м до 6м і підбирається в залежності від розмірів приміщення і розташування колон. Як правило, такі вентилятори розміщують на рівних відрізках уздовж кормового столу. Розгінні горизонтальні вентилятори найбільш часто застосовують як основне вентиляційне обладнання в корівниках нового зразка з високими стелями і світло-вентиляційним гребінем. На ринку України представлені виробники дестратіфікаторов з Німеччини, Данії, Італії. ВКФ Агротех Консалт має також свою розробку – горизонтальний стельовий вентилятор з діаметром лопатей 3, 4 і 6 м, які за якістю не поступаються імпортним аналогам. Детальніше..

Вентиляційний трубопровід

При такій системі вентилювання свіже повітря зовні подається в приміщення через трубу, яка встановлюється над функціональною областю. Повітря видувається безпосередньо над тілом тварини через отвори, які відповідають функціональній області і таким чином, руйнують повітряну подушку. Якраз в складній і обмеженій ситуації зі старими приміщеннями, вентиляційний трубопровід може бути єдиною можливою альтернативою. Його обладнають відповідно до індивідуальних потреб підприємства і специфікою корівника.

 1. Використання для охолодження повітря систем розпилення води високого або низького тиску.

Система розпилення повітря високого тиску перетворює воду в туман. Дрібнодисперсні краплі води випаровуються в повітрі і вбирають, тим самим, в себе теплову енергію з навколишнього простору. Ефект охолодження проявляється тим краще, чим сухіше навколишнє повітря. Завдяки цьому застосування таких систем можливо знизити температура повітря до 9°С. Проте, слід зазначити, що таке охолодження завжди супроводжується збільшенням відносної вологості, отже також впливає THI. Вологе повітря повинне обов’язково виводитися з корівника, щоб не допустити утворення в ньому надмірної вологості і цвілі. Підвищення відносної вологості в корівнику можна регулювати, погодивши роботу систем охолодження і вентиляторів. Оскільки вологе повітря повинно активно циркулювати, краще застосовувати систему зрошення в комбінації з розгінними горизонтальними вентиляторами , які забезпечать повноцінне перемішування зволоженого і охолодженого повітря навіть у великому приміщенні. Систему зрошення високого тиску краще розміщувати в зоні кормового столу або на зворотному шляху від доїльного залу і не варто розміщувати в зоні лежаків і в області очікування.

Система низького тиску працює шляхом розпилення великих крапель, які повністю змочують шерсть тварини, при цьому вим’я залишаючи сухим. Утворюється ізолюючий шар повітря між поверхнею шкіри і вологою шерстю. Випаровування води відбувається безпосередньо з тіла тварини і призводить до охолодження. Потрібно стежити за тим, щоб дана система для корів не намочувала ні лежаки, ні корм. Найкраще для розміщення такої системи підходить вільна область. Керувати системою можна через реле часу. Добре себе зарекомендували інтервали по 15 хвилин, коли 3 хвилини розпорошується вода і 12 хвилин відбувається її випаровування. Важливо: застосовувати систему зрошення водою можна тільки при температурі вище 24 ° С. В цілому системи розпилення води в корівнику варто використовувати з великою обережністю і краще заздалегідь порадитися з професіоналами.

Всі вищенаведені заходи розраховані на довгострокову перспективу, але що робити щоб оперативно знизити тепловий стрес у корів?

 1. Коли перші ознаки початку теплового стресу були розпізнані, рекомендується відразу ж відкрити всі наявні двері, ворота і вікна так щоб забезпечити хорошу циркуляцію повітря в корівнику
 2. Забезпечити достатню кількість напувалок, з підведенням води хорошої якості в достатній кількості в доступності для кожної тварини. Наявність прохолодної, чистої води і достатню кількість напувалок повинно бути забезпечено за можливості на найвищому рівні, так щоб в будь-який час будь-яка корова могла напитися. Потреба у воді збільшується з ростом температури навколишнього середовища. Рекомендується 10 см довжини напувалки на голову і максимально 20 корів на 1 поїлку. Але при цьому, не залежно від величини стада, має бути мінімум дві поїлки.
 3. Без потреб не випускати тварин в спеку, на пасовище, щоб було достатньо тіні.
 4. Застосування бікарбонату натрію (соди) або інших продуктів з буферною дією. Бікарбонат натрію як правило дають в дозуванні від 150г до 300г на голову в день.
 5. Знизити частку клітковини в раціоні, але без порушення необхідного співвідношення клітковини до концентратів (частка грубих кормів >50%).
 6. Підвищення енергетичної щільності раціону шляхом додавання стабільних в рубці кормових жирів, глюкопластичних носіїв енергії, такі як пропіленгліколь і гліцерин. Застосування цих добавок в залежності від інструкцій виробника від 150г до 800г на голову в день.
 7. Стимуляція споживання корму: багаторазове підсовування корму на кормовому столі, роздача корму два або більше рази в день.
 8. Зниження окисного стресу шляхом додавання в раціон вітамінів і мінералів: вітаміну Е в кількості 100 мг на голову в день, селену, бета-каротину.

В цілому, варто визнати, що тепловий стрес у КРС – явище для наших кліматичних широт неминуче, яке з урахуванням тенденцій глобального потепління, в наступні роки буде проявлятися все більш інтенсивно. Саме тому варто вже прийняти цей факт, оцінити можливі економічні втрати від теплового стресу на молочно-товарних фермах і вже впроваджувати системи вентиляції та охолодження повітря . З урахуванням збільшення надоїв молока і прибутків підприємства вкладення в модернізацію ферм КРС здаються не такими витратними і їх доцільність стає очевидною.

З питань підбору і впровадження систем вентиляції на фермах ВРХ звертайтеся до наших фахівців. Ми підкажемо на якому обладнанні Вам краще зупинити свій вибір і зробимо оптимальний прорахунок для Вашої ферми.

Матеріал написаний з використанням статті х.й. Херманн, Т. Відельманн, С-х палата Хессен. Ветцлар.